Od kilku lat systematycznie wzrasta w naszym kraju popularność stacjonarnych stacji roboczych. Są to komputery przeznaczone głównie dla specjalistów oraz osób wymagających od sprzętu maksymalnej wydajności. Dzięki podzespołom wysokiej klasy zapewniają one sprawne realizowane wszelkich zadań, takich jak choćby obróbka filmów, tworzenie materiałów graficznych czy projektowanie wnętrz.
Zachwycający komfort pracy
Stacje robocze na pierwszy rzut oka przypominają standardowe pecety, ale posiadają bardziej kompaktowy rozmiar i wyjątkowo estetyczny design. Doskonałym przykładem jest model Kuźniewski – Dell Precision 3260 Compact, ceniony przez użytkowników za możliwość łatwego zamontowania pod biurkiem albo bezpośrednio za monitorem. Najważniejszy podzespół to oczywiście procesor, który odpowiada za wydajność, czyli zdolność do przetwarzania ogromnych ilości danych na raz. Zazwyczaj rolę tę pełni kilkunastordzeniowy Intel Core i5 lub i7, choć czasami wykorzystywane są też konkretne układy marki AMD. Na szybkość działania wpływ ma ponadto pojemna pamięć operacyjna RAM typu DDR5, dedykowana karta graficzna (np. nVidia Quadro) oraz nowoczesny nośnik półprzewodnikowy SSD z kontrolerem M.2, wyróżniający się znikomą emisją hałasu, minimalnym zużyciem energii i dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki takiej stacji roboczej bez problemu zmontujemy atrakcyjny film, zagramy w ciekawą grę, wykonamy profesjonalne czynności inżynierskie, zaprojektujemy dowolną grafikę, dokonamy stosownych obliczeń, a nawet stworzymy od podstaw wizualizację 3D lub symulację naukową.
Swobodna konfiguracja i naprawa od ręki
Niezwykle istotnym atutem Dell Precision 3260 Compact i każdej inne stacji roboczej jest bez wątpienia możliwość łatwej wymiany i rozbudowy poszczególnych podzespołów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po kilku latach od zakupu sprzętu dołożyć dodatkową kość pamięci RAM czy zamontować lepszy procesor. Stanowi to bardzo duże udogodnienie dla osób oszczędnych. Na uwagę zasługuje również sprawny system chłodzenia oparty zarówno na wentylatorach, jak i umiejętnym rozmieszczeniu komponentów i zlokalizowaniu przewodów w specjalnych kanałach, które nie blokują przepływu powietrza. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na kulturę pracy. Warto jeszcze wspomnieć, że stacje robocze gwarantują znacznie korzystniejsze warunki serwisowe aniżeli zwykłe pecety. Chodzi tutaj zwłaszcza o wydłużoną gwarancję oraz opcję naprawy usterek w modelu door-to-door (kurier odbiera uszkodzoną jednostkę i przywozi ją po wyeliminowaniu awarii).